Localhost WordPress Kurulumu

Localhost WordPress Kurulumu

WordPress bilindiği üzere en çok kullanılan blog sistemlerinden bir tanesidir. Blog sitenizi bu şekilde tasarlayacağınız gibi wodpress’de temaları istediğiniz gibi düzenleyerek yeni bir tema yazarak istediğiniz siteyi yapabilirsiniz. Aynı zamanda seo odaklı çalışmalarda en başarılı içerik yönetim sistemlerinden(CMS) bir tanesidir. Lafı uzatmadan localhosta nasıl WordPress kurarız onu anlatalım.

Öncelikli olarak php, apache, myql bilgisayarınızda kurulu olmalıdır. Size tavsiyem bu üçünü bir arada barındıran wamp server, xaamp gibi programları kullanmanız olacaktır. Bu konuda büyük kolaylık sağlayacaktır. Ben wamp server kullanıyorum internette kısa bir arama yaparsanız kolay bir şekilde sizde kurabilirsiniz.

Sistemimiz hazır olduktan sonra yapmamız gereken ilk iş tarayıcımızdan http://localhost/phpmyadmin/ sayfasını açmak olacaktır. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Buradan Veritabanları sekmesini tıklıyoruz.

Adsız

Veritabanı oluştur kısmına veritabanı adımızı yazıp oluştur diyoruz ve phpmyadmin kısmı ile işimiz bitiyor. Daha sonra farklı düzenlemeler yapmak isterseniz tekrardan veritabanı içinde değişiklik yapabilirsiniz. Daha sonra ise wamp serverın kurulu olduğu dizine geliyoruz bende “C:\wamp\www” burada kurulu. Sonra indirdiğimiz wodpress dosyalarını rar içinden çıkarıp www klasörünün içine kopyalıyoruz. Kopyalamadan önce www içinde bulunan index dosyasını silmeniz gerekiyor.

localhost-wordpress2

Bu işlem bittikten sonra ise tarayıcımıza gelip http://localhost/ yazıyoruz. Localhost yerine “127.0.0.1” de yazabilirsiniz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

localhost-wordpress3

Bir ayar dosyası oluştura tıklayıp devam ediyoruz. Sonraki ekranda açıklamaları okuduktan sonra başlayalıma tıklayıp kuruluma geçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

localhost-wordpress4

Ben veritabanı adını wordpress olarak belirledim siz hangi ismi verdiyseniz onu yazmalısınız. Kullanıcı adı kısmı root olacaktır. Veritabanı için ben herhangi bir şifre belirlemedim eğer belirlediyseniz şifreyi girin yoksa boş bırakın. Veritabanı sunucusu localhost olacaktır. Tablo önekini kaldırabilir veya farklı bir şey yazabilirsiniz ben bu şekilde bırakıyorum anlatımda. Gönder butonuna bastıktan sonra kurulum yap diye bir buton daha çıkacak ona da tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

localhost-wordpress5

Bu kısımda site başlığını kullanıcı adını belirliyoruz. Bu kısım size kalmış. Parolayı belirleyip mail adresini girdikten sonra wordpress’i kur diyoruz ve giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra http://localhost/wp-admin adresine giriş yapmış oluyoruz.

localhost-wordpress6

Localhost’a WordPress kurulumu bu kadar. Sol üstte wodpress logosunun yanında site başlığı bulunmaktadır. Mouse u buraya getirdiğimizde siteyi görüntüle diye bir yazı açılacaktır buraya tıkladığımızda siteyi görüntülebiliyoruz.

localhost-wordpress7

Çok basit ancak yeni başlayan arkadaşlara oldukça yararı dokunabilecek bir konu. WordPress kullanmaya başladığınızda eğer yeniyseniz SEO konusunda oldukça etkili olduğunu fark edeceksiniz.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Powered by themekiller.com