Rekabet ve Anahtar Kelime Araştırması

Rekabet ve Anahtar Kelime Araştırması

SEO çalışması yapmaya başlamadan önce yapacağımız ilk iş anahtar kelime seçimi olmalıdır. Çünkü SEO yaparken kelime bazlı çalışılır ve sitenin herhangi kelime veya kelimelerde üst sıralarda olması beklenir. Bu yüzden çalışma yapacağımız kelimenin arama motorlarında yani Google’da kaç defa arandığını öğrenmeli ve rekabet oranlarını, rakiplerimizi gözden geçirmeliyiz.

Anahtar kelime araştırması yaparken bizim en büyük yardımcımız gene Google olacaktır. Çünkü Google keyword tools hangi kelime aylık yerel ve global olarak kaç defa aranmış rekabet oranı ne düzeyde bize söylemektedir. Bu araç sayesinde işlerimiz oldukça kolaylaşacaktır. İlerleyen yazılarımda Google araçları konusunda daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım ve yeri geldikçe bu araçların nasıl kullanılması gerektiğine değineceğim.

Çalışma yapacağımız anahtar kelimeleri belirledikten sonra yapmamız gereken şey rakiplerimizi gözden geçirmek ve buna göre bir çalışma yapmak olacaktır. Eğer hali hazırda bir alan adımız yok ise ve yeni almamız gerekiyorsa dikkat edilmesi gerekli hususlardan bir tanesi de domain ismi olacaktır. Nasıl bir domain ismi almamız gerektiğini gene yeri geldikçe anlatmaya çalışacağım. Domain ismimizin SEO çalışması yapacağımız anahtar kelimelerle aynı veya yakın olması her zaman bize avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden çalışma yapacağımız siteyi açmadan önce en çok düşünmemiz gerekli olan şey domain adı olmalıdır.

Eğer serbest bir çalışma yapıyorsak kendimizi en iyi ifade edebileceğimiz bir konuyu seçmeliyiz ve kesinlikle özgün içerik hazırlamalıyız. Sitemizi güncel tutmak ve düzenli olarak faydalı şeyler paylaşmak sitemizin değerini her zaman için artıracaktır. Bu yüzden rahat içerik yazabileceğimiz konular ve anahtar kelimeler seçmeliyiz. Unutmayalım ki Google kullanıcılara faydalı içerik sunan siteleri üst sıralara taşımayı gaye edinmiştir bu yüzden çalışmamızın en önemli yapı taşı içerik hazırlamak olacaktır.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Powered by themekiller.com